5 tipov ako zvýšIť plodnosť partnera

Téma: Plodnosť
Dátum: April 28, 2023

5 tipov ako zvýšIť plodnosť partnera | Urocentrum Poradňa

Podľa celosvetových štatistík majú problémy s neplodnosťou rastúcu tendenciu. Na Slovensku neplodných takmer 20 % párov. Približne tretina prípadov neplodnosti páru je spôsobená problémom na strane ženy a taktiež zhruba tretina je na strane muža. Ďalších 20 % prípadov neplodnosti je kombináciou mužských a ženských problémov. Zvyšných 5 % príčin neplodnosti partnerov zostáva neobjasnených.

O neplodnosti hovorí lekár v prípade márnej snahy počať potomka pravidelným nechráneným stykom v horizonte viac ako jedného roka. Pokiaľ ide o ženskú neplodnosť, častými dôvodmi sú problémy s maternicou, zrasty na vaječníkoch, anémia či problém s produkciou zdravých vajíčok. U mužov to býva nedostatočný počet zdravých spermií. Na plodnosť však pôsobí mnoho faktorov. Mnohé z nich dokážeme samy ovplyvniť. Pozrime sa, ktoré to sú.

 • 1

  Kvalita nad kvantitu

  Mnohí sa domnievajú, že čím častejší styk majú, tým je ich šanca na počatie potomka vyššia. Nie je to tak. Môžeme povedať, že počet spermií dramaticky klesá po prvej ejakulácii. Do „plného stavu” sa dostáva zhruba po 48 hodinách od ejakulácie. V snahe o splodenie potomka je dôležitejšia kvalita než kvantita styku.

 • 2

  Preč s kilami navyše

  Muži zvyknú svoje kilá navyše bagatelizovať. Ale výrazná nadváha, až obezita môže významne ovplyvniť mužské libido, pričom zaznamenávame aj horšiu kvalitu spermií. U mužov s nadváhou je kvalita spermií horšia približne o 10 %, a u obéznych až o 20 %. S pribúdajúcimi kilami častokrát prichádzajú aj problémy s vyšším krvným tlakom. Ako urológ chcem upozorniť na menej známy vedľajší efekt liekov predpisovaných na vysoký tlak. Je ním rozťahovanie ciev, avšak aj v oblasti, kde si to muž nepraje. Prichádzajú problémy s erekciou a trpí kvalita sexuálneho života.

 • 3

  Vyhoďte mu tesnú bielizeň

  Mnoho mužov má rado tesnú spodnú bielizeň, v ktorej ich prednosti, resp. prednosť, lepšie vynikne. Niekoľko vedeckých štúdií upozorňuje na negatívny vplyv príliš tesných slipov či trenírok na semenníky. Pritesná spodná bielizeň môže spôsobiť prehrievanie semenníkov. Semenníky stiahnuté celý deň v úzkych trenkách sa doslova „dusia”, zvyšuje sa ich teplota a znižuje schopnosť produkcie kvalitných, rýchlych spermií. Na druhej strane muži, ktorí nosia voľnejšiu spodnú bielizeň majú nižšie hladiny hormónu FSH, folikuly stimulujúceho hormónu. Tento hormón podporuje tvorbu spermií a pomáha minimalizovať poškodenie semenníkov vplyvom vysokých teplôt.

 • 4

  STOP notebooku na kolenách

  Mnohí muži majú zlozvyk pracovať s notebookom na kolenách, resp, v lone. Pri práci sa zabudnú aj na pár hodín, a v podstate si ani neuvedomujú, že to „príjemné” teplo vyžarujúce z notebooku im doslova „varí spermie”. Dochádza k hypertermii mieška, teda zvýšenej teplote v semenníkoch, čo môže výrazne ovplyvniť kvalitu spermií, a teda aj plodnosť. Ani ochranná podložka príliš neochráni. Pozor aj na vyhrievanie odspodu. Páni by sa mali vyhýbať častému vyhrievaniu sedadiel v aute či vyhrievaným matracom.

 • 5

  Červená pre steroidy

  Anabolické steroidy umelo zvyšujú hladinu mužského pohlavného hormónu — testosterónu. Mužské pohlavné orgány tak dostávajú signál o jeho dostatku, a sami ho následne prestávajú produkovať. Tým dochádza k utlmovaniu činnosti semenníkov, ktorých hlavnou úlohou je vytvárať spermie. Ak je táto činnosť utlmovaná, jednoducho povedané — spermie sa „nevyrábajú”. Cena za ľahko dosiahnutú dokonalú postavu je v takom prípade vysoká. Môže ňou byť znížená plodnosť muža, resp. neplodnosť. U mnohých mužov sa pridružia aj ďalšie problémy, ako sú napríklad erekilná dysfunkcia, impotencia, atrofia semenníkov (teda fyziologické zmenšenie mužských pohlavných žliaz) a podobne.

Inovatívna technológia pri vyšetrovaní mužskej plodnosti

Našim klientom sa snažíme dať to najlepšie, čo súčasná medicína ponúka. Vynikajúcim pomocníkom pri vyšetrení mužskej plodnosti je náš nový prístroj LensHooke X1PRO Semen Quality Analyzer. Vďaka tomuto prístroju môžu zistiť stav svojich spermií klienti, ktorí majú v pláne počať potomka, prípadne majú podozrenie na zníženú plodnosť, resp. neplodnosť, chcú si potvrdiť úspešnosť realizovanej vazektómie či chcú svoje spermie darovať alebo uložiť. Ide o mikroskopický analyzátor, ktorý šikovne identifikuje všetky kritické parametre kvality spermií zo vzorky ejakulátu klienta. Dôležité informácie, ktoré tento šikovný pomocník poskytne, sa týkajú hodnoty PH, pohyblivosti spermií, ich koncentrácie na 1ml, viskozity a tvaru. Dokážeme ním zistiť prítomnosť leukocytov, baktérií, prvokov, ako aj ďalších cudzorodých látok, ktoré nebývajú absolútnou príčinou neplodnosti, ale výrazne znižujú pravdepodobnosť otehotnenia. Tento citlivý a vysokoefektívny prístroj dokáže zistiť dokonca aj to, či klient trpí oxidačným stresom, ktorý je v súčasnosti častým dôvodom problémov s plodnosťou. Výsledky máme do 5-tich minút. Rýchlo a bezbolestne.

ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM

Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.

NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

Vedeli ste, že