Ako riešiť zápaly močových ciest?

Téma: Močový mechúr
Dátum: May 27, 2023

Ako riešiť zápaly močových ciest? | Urocentrum Poradňa

Zakalený moč, bolestivý pohlavný styk či pálenie pri močení, sú príznakmi infekcie močových ciest, ktorá patrí medzi najčastejšie zápalové ochorenia, hneď po infekciách dýchacích ciest. Napriek tomu nebýva vždy správne liečená, čo pre pacientku môže predstavovať roky utrpenia. V snahe pomôcť ženám pri riešení tohto zdravotného problému, poskytol popredný slovenský urológ, andrológ a sexuológ, MUDr. Jozef Dubravický, MPH, praktické rady, ktoré sa oplatí poznať. Nikdy nevieme, kedy sa nám to zíde.

Štvrtina až tretina žien to má do pol roka zasa

Zhruba každá druhá žena počas svojho života zažije infekciu močových ciest vyžadujúcu nasadenie antibiotík. Súčasne platí, že v jednej štvrtine až v jednej tretine prípadov, sa v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov infekcia zopakuje. Opakované infekcie močových ciest môžu viesť k neplodnosti, bolestivému styku, bolestivej menštruácii, dráždivému močovému mechúru či k bolestiam panvového dna. Choroba si čas nevyberá. Pacientom sa preto snažím byť k dispozícii aj mimo ordinačných hodín. Rozhodujúca je totiž rýchla a správna reakcia na zdravotný problém.

Predpísať antibiotiká je najľahšie

Neliečená či nesprávne liečená choroba môže pre pacientku predstavovať roky utrpenia. K riešeniu tohto zdravotného problému je nutné pristupovať komplexne. Predpísať antibiotiká a poslať pacientku domov je najjednoduchšie. Ale to nie je cesta. Nestačí riešiť dôsledok, podstatné je nájsť príčinu ochorenia, znížiť frekvenciu zápalov a následne eliminovať riziko vzniku ďalších.

Spúšťačom môže byť aj čokoláda

Každá dáma vie, čo je robí a nerobí dobre. Väčšina žien dokáže identifikovať, čo je spúšťačom infekcie a môže sa tomu následne vyhýbať. Napríklad, hoci doposiaľ nemáme klinický vedecký dôkaz o vplyve stravy na zápal močového mechúra, zo svojej praxe potvrdzujem, že niektoré pacientky citlivo reagujú na určité potraviny, najmä na čokoládu. Vyhnite sa im, najmä ak ste po ich konzumácii zaregistrovali zhoršenie stavu. Naopak, odporúča sa pravidelné užívanie probiotických baktérií spolu s jedlom. Vítaná je aj vaginálna aplikácia probiotík, ktorá znižuje pravdepodobnosť vzniku močovej infekcie.

Po sexe choďte hneď „na malú“

Mnohé dámy označujú ako spúšťač infekcie pohlavný styk. Preto obyčajné vymočenie sa, by malo byť súčasťou hygieny po sexe. Pokiaľ ide o intímnu hygienu, odporúčam neparfumované prípravky s kyslým pH. Bagatelizovať sa neoplatí ani správny spôsob hygieny a utierať sa smerom ku konečníku, nie naopak. Baktérie z konečníka sa do močových ciest môžu dostať aj pohybom spodnej bielizne. Vyhnite sa úzkym modelom strihu tanga, ale aj syntetickým materiálom.

Nikdy nezadržiavajte moč

Je dokázaný súvis medzi oslabeným panvovým dnom a vznikom infekcií močových ciest. Aj pár kvapiek uniknutého moču na bielizni, môže vytvoriť ideálne prostredie pre množenie baktérií. Taktiež, nikdy nezadržiavajte moč. Zadržaný moč totiž vytvára ideálne podmienky pre vznik rôznych infekcií.

Kyselina hyalurónová nielen pre pokožku

Existuje viacero možností liečby opakovaných zápalov močového mechúra, ktoré sa zameriavajú na zmierňovanie bolestivých príznakov. Avšak univerzálna forma liečby nie je. Ku každej pacientke je nutné pristupovať individuálne. Dôležité je stanoviť anamnézu a správnu stratégiu liečby. Pacientkam, u ktorých sa infekcia močových ciest vyskytne minimálne dvakrát za rok, ale aj pacientkam s bolestivým a dráždivým močovým mechúrom, sa odporúča zvážiť aplikovanie kyseliny hyalurónovej priamo do močového mechúra. Pôsobí na obnovenie ochrannej vrstvy močového mechúra, čím je jeho sliznica viac chránená pred opakujúcimi sa infekciami. Ide o neantibiotickú liečbu, v rámci ktorej sa obnovuje ochranná vrstva močového mechúra, s cieľom potlačiť symptómy zápalu a znížiť výskyt infekcií močových ciest. Potešujúce je, že táto metóda liečby je vo významnej miere hradená poisťovňami a úspešne ju vykonávame na našom pracovisku, v súkromnej urologickej ambulancii Urocentrum – Bratislava, s.r.o..

Zdroj: MADAM EVA, 05/2023

ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM

Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.

NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

Vedeli ste, že