HPV, teda Human Papilloma Virus, je v súčasnosti najčastejšie sexuálne prenosnou infekciou. Šíri sa ľahko a rýchlo, pretože častokrát sa spočiatku neprejavuje žiadnymi symptómami. Známych je viac než 200 typov tohto vírusu, pričom niektoré konkrétne typy HPV vírusov sú onkogénne, čiže rakovinotvorné. Ide o veľmi rozšírený infekčný vírus, ktorý napáda ženy i mužov, pričom jeho výskyt sa odhaduje u 4 z 5 ľudí.
Aký je dôvod mylných predstáv mužov o HPV?
Z dôvodu mediálnej prezentácie, ktorá je ťažiskovo zameraná na osvetu žien, môže dôjsť k mylnej predstave, že HPV sa týka len ženského pohlavia. Respektíve, že muž môže byť prenášačom vírusu HPV, no zdravotné ťažkosti spôsobuje len ženám. Táto predstava je, samozrejme, nesprávna.
Napáda HPV mužov i ženy rovnakou mierou?
HPV je ľudský papilomavírus vyskytujúci sa na ľudskej koži a slizniciach. Napáda mužov i ženy rovnakou mierou. S infekciou HPV sa počas života stretne viac ako 80% populácie.
Prečo môže byť HPV vírus pre muža nebezpečný?
Muži sa teda infekciou HPV môžu nielen nakaziť, ale môžu sa stať aj jej prenášačmi na ďalšieho partnera/partnerku. Konkrétne typy HPV vírusov môžu spôsobiť prednádorové a následne nádorové zmeny penisu, anusu, ústnej dutiny, oblasti hlavy, krku. Okrem karcinómov môžu spôsobiť ochorenia slizníc a kože vo forme genitálnych bradavíc.
Ako sa HPV prenáša?
K prenosu HPV dochádza predovšetkým všetkými formami sexuálneho styku, teda vaginálnym, análnym, orálnym, ale aj prenosom z úst, či rúk na pohlavný orgán.
Môže sa HPV vírusom nakaziť len sexuálne aktívny muž?
HPV je prezentovaný najmä ako vírus prenášaný sexuálnym stykom. Ale nie je to jediný spôsob. Mám niekoľko mladistvých pacientov, ktorí ešte neboli sexuálne aktívni, no napriek tomu majú test na HPV vírus pozitívny. Vírus môže byť prenesený z úst, či rúk na pohlavný orgán, môže sa prenášať dokonca aj bozkávaním, či počas vaginálneho pôrodu z infikovanej matky na dieťa. Nakaziť sa môžeme aj napríklad použitím cudzieho uteráku.
Je kondóm dostatočnou ochranou proti HPV?
Pred nákazou vírusom HPV kondóm nemusí ochrániť. Poskytuje iba čiastočnú ochranu pred nakazením, pretože nedokáže pokryť celú plochu genitálií. V literatúre sa popisuje až 13%né riziko zlyhania kondómu. Navyše, nesmieme zabúdať, že počas predohry sú zapájané iné časti tela bez kondómu.
Existuje účinná prevencia pred HPV aj pre mužov?
HPV je jediným onkogénnym vírusom, proti ktorému existuje prevencia vo forme očkovacej látky. V súčasnosti sú známe vakcíny Cervarix proti 2 typom HPV, Silgard proti 4 typom HPV a Gardasil 9 proti 9 typom HPV. Samotná vakcinácia proti HPV vírus nelieči, no muži si vďaka nej môžu výrazne znížiť riziko rozvoja nepríjemných nezhubných ochorení, akú sú polypy dýchacích ciest či genitálne bradavice, ale aj zhubných ochorení penisu, vonkajších genitálií, análneho otvoru, v oblasti hlavy a krku.
Kedy sa dať zaočkovať proti HPV?
Vakcináciu je možné aplikovať chlapcom od 9. roku života, pričom horná veková hranica určená nie je. Odborníci radia očkovať vo veku, kedy jedinec ešte nie je sexuálne aktívny. Sexuálnou aktivitou sa myslí nielen vaginálny, ale aj análny a orálny styk. Imunitný systém v tomto mladom veku, dokáže po aplikácii vakcíny vyprodukovať najvyššie hodnoty protilátok, ktoré majú za úlohu očkovaného jedinca chrániť pred HPV infekciou v čase, keď sa už stane sexuálne aktívnym. Očkovanie však má význam aj u mužov, ktorí sa s niektorým typom HPV už stretli, bez ohľadu na vek. Vakcína chráni proti viacerým typom ľudských papilomavírusov, takže očkovať sa môže aj človek, ktorý už má v tele niektorý z týchto vírusov. Vakcína ho tak bude chrániť proti ďalším typom HPV.
Kam sa môže muž obrátiť v prípade záujmu o očkovanie proti HPV?
Vakcinácia proti HPV patrí u detí do 18 roku života do rúk pediatrov resp. gynekológov, po 18 roku života spadá vakcinácia do rúk urológa a gynekológa resp iného špecialistu. Radi vás privítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Zároveň nás môžete kontaktovať mailom (info@urocentrum.sk), alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.
Majú muži zábrany hovoriť o HPV?
HPV napáda predovšetkým intímne partie ľudského tela. Zo skúseností viem, že pre väčšinu mužov je pomerne nepríjemné o tom hovoriť. Zábrany, hanba, ale aj obavy z výsledkov vyšetrenia, bývajú dôvodmi, prečo sa zdráhajú vyhľadať pomoc urológa. Vo svojej praxi som sa stretol dokonca aj s prudkou reakciou partnerky pacienta, ktorý vyšiel pozitívny na HPV. Obvinila ho z nevery, no vôbec to nemusela byť pravda. Ochorenie sa spočiatku neprejavuje žiadnymi príznakmi, rozvíja sa postupne. Vývoj, od infikovania k nádoru, môže trvať aj niekoľko rokov. Každopádne, muž by mal navštíviť urológa, ak si všimne zmeny na pohlavných orgánoch, alebo na ich funkcii. Výhodou je, že mužské orgány vidno, aj ich nefunkčnosť sa dá rozpoznať pomerne rýchlo.
Kam sa obrátiť
Vakcinácia proti HPV patrí u detí do 18 roku života do rúk pediatrov resp. gynekológov, po 18 roku života spadá vakcinácia do rúk urológa a gynekológa resp iného špecialistu. Radi vás privítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky.
ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM
Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.
NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.
MUDr. Jozef Dubravický, MPH
Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.