Jedz (rozumne), modli sa a miluj

Téma: Obezita
Dátum: April 06, 2023

Jedz (rozumne), modli sa a miluj | Urocentrum Poradňa

Názov svetového bestselleru sme zámerne upravili. Hoci takto znie menej sexy, je oveľa príhodnejší. Menovať notoricky známe problémy a pridružené ochorenia spôsobené obezitou je asi tak prínosné ako mlátiť prázdnu slamu. Málokto však vie, čo nám prebytočné kilá dokážu urobiť so sexuálnym a reprodukčným zdravím. Aj touto témou nás prevedie náš obľúbený urológ, andrológ a sexuológ, MUDr. Jozef Dubravický, MPH.

Sexuálny život je barometrom nášho zdravia

Kvalita sexuálneho života je priamo previazaná s naším celkovým zdravím. Nejde pritom len o plodnosť. Vďakabohu sa nemilujeme len preto, aby sme plodili potomkov. Dôležitá je aj chuť na sex, potencia a schopnosť dosiahnuť orgazmus tak, aby to prinášalo uspokojenie obom partnerom. Ako lekár, s viac než 25 ročnými skúsenosťami, môžem zodpovedne povedať, že kilá navyše dokážu v tejto oblasti spôsobiť veľa zbytočných problémov.

Strata cyklu, problémy s otehotnením, aj nízky sexuálny apetít

Výrazný nadbytok tuku môže u žien vyvolať hormonálnu nerovnováhu, rozbiť menštruačný cyklus či viesť k úplnej strate ovulácie. Následne je pre nich zložitejšie otehotnieť nielen prirodzene, ale ťažkosti môžu prísť aj pri snahe o umelé oplodnenie. Obezita môže aj za predčasné pôrody, potraty, ale aj za ťažkosti pri donosení plodu. Dámy s výraznou nadváhou častejšie trpia nízkou hladinou hormónov podpisujúcou sa pod slabšiu sexuálnu túžbu. Častokrát musia čeliť aj ťažkostiam so sexuálnou stimuláciou a s dosiahnutím orgazmu. Nadbytočný tuk môže narúšať stimuláciu klitorisu, ktorý je dôležitou súčasťou ženskej sexuálnej anatómie. Obézne dámy sú vystavené aj vyššiemu riziku bolesti pri pohlavnom styku, vzhľadom na fyzickú záťaž panvovej oblasti spôsobenej väčšou váhou. To všetko podstatne sťažuje plnohodnotný sexuálny život.

Muži sú citlivé bytosti. Najmä na svoj penis.

Páni berú problém s kilami navyše skôr ako estetický, než zdravotný problém. Spozornejú až keď im spomeniem neslávny údaj, že pri 15 kilách nadváhy sa stráca zhruba 2,5 centimetra mužskej pýchy. Penis je totiž utopený v tuku podbruška. Výrazná nadváha ovplyvňuje mužské libido a horšia je aj kvalita spermií. U mužov s nadváhou je kvalita spermií horšia približne o 10 a u obéznych až o 20 percent. S pribúdajúcimi kilami častokrát prichádzajú aj problémy s vyšším krvným tlakom. Ako urológ chcem upozorniť na menej známy vedľajší efekt liekov predpisovaných na vysoký tlak. Je ním rozťahovanie ciev, avšak aj v oblasti, kde si to muž nepraje. Prichádzajú problémy s erekciou a trpí kvalita sexuálneho života.

Kľúčová je správna diagnostika a stratégia liečby

Počet ľudí trpiacich nadváhou až obezitou dlhodobo rastie. To má negatívny vplyv na našu sexuálnu kondíciu, aj schopnosť reprodukcie. Problém s počatím má na Slovensku každý šiesty pár. Ako urológ, andrológ a sexuológ mám tú výhodu, že sa na problémy svojich pacientov pozerám komplexne. Fyzické a psychické zdravie sú úzko prepojené. Svojim pacientom sa snažíme dať to najlepšie, čo súčasná medicína ponúka. Naše pracovisko, Urocentrum-Bratislava, s.r.o. je vybavené modernými prístrojmi, ktoré výrazne pomáhajú pri presnej diagnostike a následne správne určenej stratégii liečby.

Ako to povedať slušne...?

Povedať pacientovi, že je obézny, je doslova kumšt. Suché lekárske konštatovanie: „Máte problém, tak schudnite,“ väčšinu urazí. Do mojej ambulancie prichádza mnoho párov, ktorým to v intímnej sfére prestáva fungovať, prípadne majú problém s počatím. Keď ich upozorním na nadváhu, sú častokrát šokovaní, pretože čakali niečo iné, oveľa zložitejšie. Mojím zámerom je však pomôcť. Neuraziť, ale motivovať. Už 5 percentný úbytok na váhe môže niektorým ženám prinavrátiť ovuláciu, zvýšiť sebavedomie a chuť na partnerské intímnosti. To platí aj pre mužov. Redukcia hmotnosti už o 5 percent dokáže zlepšiť nielen zdravotný stav, ale aj zvýšiť sebavedomie a vrátiť energiu do života, aj do postele. A aj svet bude hneď krajší.

Jedz (rozumne), modli sa a miluj | Madam Eva, 04/2023, str. 43

Zdroj: Madam Eva, 04/2023, str. 43

ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM

Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.

NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

Vedeli ste, žeĎalšie články na tému Obezita