Krv v ejakuláte

Téma: Ejakulát
Dátum: March 12, 2023

Krv v ejakuláte | Urocentrum Poradňa | Urológ Bratislava

Krvou sfarbený ejakulát vydesí nejedného muža. Väčšine napadne hneď ten najhorší dôvod a kopa otázok. Čo teraz urobiť? Je to predzvesť vážneho ochorenia? Treba hneď vyhľadať lekára? „Doktor google“ strach ešte znásobí. Kým vás však nevyšetrí lekár špecialista, v tomto prípade urológ, všetko sú len dohady. Hneď na úvod podotýkam, že nádorové ochorenia sú príčinou len malého percenta prípadov hematospermie (cca 4-5%). Každopádne, v medicíne platí, že je lepšie prísť k lekárovi zbytočne, ako neskoro.

Zachovajte pokoj. Môže ísť o bežné krvácanie

Ejakulát nemusí byť úplne krvavý. Môže byť len sfarbený dohneda. V prvom rade vylúčte, že krv nepochádza z tela partnerky, a to použitím kondómu pri ďalšej súloži. Menšie krvácanie môže byť dôsledkom mechanického poškodenia močovej trubice zvýšenou sexuálnou aktivitou. Dokonca aj pričastá masturbácia môže spôsobiť menšie uvoľnenie krvi do ejakulátu. Počas erekcie je v penise veľké množstvo krvi. Pri intenzívnejšom styku môže dôjsť k prasknutiu kapiláry alebo malej cievky. To je však úplne bežné a nepredstavuje to pre muža nebezpečenstvo. Ak sa však krvácanie vyskytuje samovoľne, prípadne sa pridružia ďalšie príznaky, neodkladná návšteva urológa je na mieste. Spomínanými príznakmi pritom môžu byť problémy pri močení, neúplne vyprázdnenie mechúra, pocit pálenia a rezania pri močení, opuch pohlavného orgánu, prípadne bolesť v driekovej oblasti.

Čo môžete urobiť sám?

Ako prvé odporúčam samovyšetrenie semenníkov. Jemným prehmataním skontrolujete, či sa v semenníkoch nenachádza hrčka. Aj keď niečo podozrivé nahmatáte, ešte stále nemusí ísť o rakovinu semenníkov. Opäť odporúčam vyhľadať radšej urológa.

Najčastejšie príčiny krvi v ejakuláte

  • Infekcie a zápaly sú najčastejšou príčinou výskytu krvi v ejakuláte. Môže ísť o zápaly prostaty, močovej trubice, semenných vezikúl, nadsemenníkov, zápalové ochorenia niektorej časti pohlavných orgánov, ale aj uretritída, infekčná tuberkulóza a pod. Za krvou sfarbeným ejakulátom môžu stáť sexuálne prenosné infekcie, ako sú chlamýdie, kvapavka a ďalšie vírusy či baktérie. Môžeme hovoriť až o 40% prípadov, kedy je krv v ejakuláte zapríčinená infekčným alebo zápalovým ochorením.
  • Veľmi častým dôvodom hematospermie môže byť zranenie, či následok medicínskeho zákroku. Ide len o dočasné krvácanie spôsobené napríklad vyšetrením močového mechúra, močovej trubice, biopsie prostaty, ale aj po vazektómii, ožarovaní či liečbe hemoroidov. Takéto krvácanie ustane do niekoľkých týždňov od zákroku. Čo sa úrazov týka, ide najmä o zranenia semenníkov a panvy.
  • Ďalším častým dôvodom krvi v ejakuláte je benígna prostatická hyperplazia, teda zväčšenie prostaty. Prostata sa podieľa na tvorbe ejakulátu. Ak sa však v nej začnú diať zmeny, teda začne rásť, môže sa v ejakuláte vyskytnúť krv Ak toto lekár označí za príčinu hematospermie, predpíše vhodnú liečbu, ktorá pomôže zamedziť ďalšiemu rastu prostaty.
  • Nádory, polypy a cysty sú síce menej častým dôvodom hematospermie, ale je na mieste ich spomenúť. Ide najmä o nádorové ochorenie močového mechúra, semenníkov a ďalších orgánov rozmnožovacej a vylučovacej sústavy. Krv v ejakuláte môžu spôsobiť aj polypy prítomné v rozmnožovacej sústave. Aj cysty močovej trubice, cysty na prostate alebo cysty nachádzajúce sa v semenných vačkoch sa môžu prejaviť výskytom krvi v ejakuláte. Aby bolo možné túto príčinu potvrdiť/vyvrátiť je potrebné absolvovať odborné lekárske vyšetrenie.

Ako prebieha vyšetrenie krvi v ejakuláte

Prvým krokom je úvodný rozhovor s pacientom o prejavoch, problémoch a samotná anamnéza. Následne urológ vyšetrí genitálie. Následne lekár volí ďalší postup, ktorým môže byť odber krvi, ultrazvukové vyšetrenie (TRUS), cystoskopia, transrektálne vyšetrenie, test na zistenie infekcie močového ústrojenstva, test rakoviny prostaty, CT, MRI.

ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM

Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.

NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

Vedeli ste, že


Ďalšie články na tému Ejakulát