Láska, sex a pohlavné choroby

Téma: HPV
Dátum: Febryary 04, 2022

Láska, sex a pohlavné choroby | Urocentrum Poradňa

Hovorí sa, že láska je slepá. Ale aj slepá láska môže byť v istom smere zodpovedná. Teda mala by byť, aspoň čo sa zdravotnej stránky týka.

Na začiatku ľúbostného vzťahu veríme, že ten druhý je „ten pravý“. Rovnako tak, pri mileneckom pomere veríme napríklad aj v to, že ten druhý je zdravotne v poriadku. Ale oplatí sa slepo dôverovať, hoci vieme, že následky nákazy môžu byť fatálne?

NAKAZENÝ O SVOJEJ CHOROBE NEMUSÍ ROKY VEDIEŤ, AŽ KÝM…

Pri pohlavných chorobách všeobecne platí, že viac ako 50 % nakazených nemusí spočiatku vykazovať žiadne príznaky. Najčastejšie prenosnou sexuálnou infekciou je HPV. Pri nákaze týmto nebezpečným papilomavírusom spôsobujúcim viacero druhov rakoviny u mužov aj u žien, sú nakazení 4 z 5 ľudí. HPV sa šíri rýchlo, pretože spočiatku sa neprejavuje žiadnymi symptómami a postupný vývoj od infikovania k nádoru, môže trvať aj niekoľko rokov. To však platí v prípade, ak človek neabsolvuje pravidelné preventívne prehliadky u lekára, špecialistu. Pritom včasné odhalenie zdravotných problémov je kľúčové pre zahájenie úspešnej liečby.

KEDY ZVÁŽIŤ VYŠETRENIE POHLAVNE PRENOSNÝCH OCHORENÍ?

  • ak ste mali rizikový sexuálny styk s osobou, ktorej zdravotný stav nepoznáte (chránený styk nevynímajúc, nakoľko k prenosu niektorých ochorení môže dôjsť už pri obyčajnom kontakte s pokožkou nakazeného)
  • pri častejšom striedaní sexuálnych partnerov
  • ak máte podozrenie, že vás partner podvádza a mohol vás nakaziť
  • ak aj máte stabilného partnera, ale nepoznáte jeho sexuálnu minulosť
  • ak ste zaregistrovali príznaky ako napríklad výtok z genitálu, pálenie, svrbenie, bolesti v podbrušku, vyrážky či pľuzgieriky na intímnych partiách.

PREVENCIA, OČKOVANIE, KOMPLEXNÉ VYŠETRENIE

Aj v tomto prípade platí, že dôležitá je prevencia. Ak by ste mohli predísť vážnym zdravotným problémom napríklad očkovaním, prípadne včasnou diagnostikou, neurobili by ste to? Nedávno zverejnené výsledky britskej štúdie skúmajúcej reálne prípady, potvrdili fenomenálny úspech vakcín proti HPV. V našej ambulancii vykonávame vakcináciu proti HPV už od 9. roku života človeka, alebo kedykoľvek neskôr. Horná veková hranica nie je definovaná. Vakcinácia má význam dokonca aj vtedy, ak už človek HPV vírus má. V takomto prípade slúži očkovanie ako prevencia pred novou nákazou iným typom HPV vírusu.

Som nesmierne rád, že každoročne stúpa počet klientov, ktorí majú záujem o preventívne prehliadky, komplexné vyšetrenia aj očkovanie proti HPV.

RÝCHLE, DISKRÉTNE, BEZBOLESTNÉ A HLAVNE KOMPLEXNÉ VYŠETRENIE BEZ ČAKANIA

Pre narastajúci záujem klientov sme vytvorili komplexný produkt zameraný na rýchle a diskrétne vyšetrenie pohlavne prenosných chorôb. Teraz navyše aj formou AKCIOVEJ POUKÁŽKY na podrobné vyšetrenie pohlavných ochorení, a to vo zvýhodnenej cene. Tento produkt je určený tým, ktorí možno ani nemajú podozrenie na konkrétne pohlavné ochorenie, ale jednoducho chcú mať len istotu, že sú zdravotne v poriadku. V tomto komplexnom balíku klient získa podrobný prehľad o svojom pohlavnom zdraví. A pritom v našej ambulancii nestrávi viac ako 15 minút. Vyšetrenie pohlavne prenosných ochorení robíme kombináciou krvných testov a sterov z močovej trubice, resp. z pošvy. Z krvi sa dá následne zistiť prítomnosť ochorení ako HIV, BWR (syfilis), HCV (hepatitída typu C), a HBsAg (hepatitída typu B). Stermi z močovej trubice, resp. z pošvy, sa zisťuje prítomnosť HPV, kvapavky, ureaplazmy, mykoplazmy, kultivácia a chlamýdie.

Dôležité je upozorniť, že rôzne pohlavné ochorenia majú rôznu dĺžku inkubačnej doby. Od niekoľkých ní, až po niekoľko mesiacov po sexuálnom styku. Preto najmú v prípade rizikového sexuálneho styku odporúčam testy po šiestich mesiacoch zopakovať.

Vyšetrenie je rýchle, diskrétne a pomerne bezbolestné. Je určené ženám i mužom. Nie je potrebný ani výmenný lístok od všeobecného lekára. Pacient nemusí prísť nalačno. Stery sa realizujú po 2-3 hodinách nemočenia.

NEVÁHAJTE, NEMUSÍTE TRPIEŤ

ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM

Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.

NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

Vedeli ste, že