Rysujete telo anabolikami? Tak by ste mali vedieť toto

Rysujete telo anabolikami? Tak by ste mali vedieť toto | Urocentrum Poradňa | Urológ Bratislava

Súčasný, nebezpečný mýtus krásy, diktuje všetkým. Ženám aj mužom. Bez rozdielu. Diktuje nielen to, že ak chceme byť úspešní, musíme byť pekní. Ale aj to, ako pekní máme byť. A čím viac sa tomuto diktátu podriaďujeme, tým viac sa stierajú odlišnosti – ba aj nedokonalosti, ktoré nás robia výnimočnými. Kedysi „univerzálna krása“ neexistovala. Bol to subjektívny pojem. Dnes tomu tak nie je. Ideál krásy je „vďaka“ médiám pre všetkých jasný. Ženy aj muži sú zo všetkých strán nútení túžiť tento ideál stelesňovať. A to môže pôsobiť negatívne na psychické, aj fyzické zdravie človeka. Duševné problémy začínajú zníženým sebavedomím. K nemu sa môžu pridať pocity nedostatočnosti, neistoty, rôzne formy úzkosti a neskôr aj depresie. A to sa následne preklápa aj do zdravia fyzického.

Anabolické steroidy = nebezpečná skratka k dokonalému telu

Ako som už naznačil, mýtus krásy ovplyvňuje aj mužov. Koncepcia ideálu krásy muža sa spája s dokonalo vyšportovaným, svalnatým telom. Ak je však vyrysované telo dôsledkom dlhodobej športovej aktivity, ktorú telo zvláda a oceňuje, tak je to v poriadku. Problém nastáva, ak si zvolíme skratku, ktorá ku svalom vedie cez užívanie anabolických steroidov.

Anabolický steroid je látka, ktorej hlavným účinkom je zvyšovanie syntézy a spomalené odbúravanie bielkovín, čo sa navonok prejavuje rastom svalovej hmoty. Umelo zvyšuje hladinu mužského pohlavného hormónu – testosterónu. Na základe čoho mužské pohlavné orgány dostávajú signál o jeho dostatku, a sami ho následne prestávajú produkovať. Tým dochádza k utlmovaniu činnosti semenníkov. Vieme, že hlavnou úlohou je vytvárať spermie. Ak je táto činnosť utlmovaná, jednoducho povedané – spermie sa „nevyrábajú“. Cena za ľahko dosiahnutú dokonalú postavu je v takom prípade vysoká. Môže ňou byť znížená plodnosť muža, resp. neplodnosť. U mnohých mužov sa pridružia aj ďalšie problémy, ako sú napríklad erekilná dysfunkcia, impotencia, atrofia semenníkov (teda fyziologické zmenšenie mužských pohlavných žliaz) a podobne. Dovolím si spomenúť aj problémy kardiovaskulárnej sústavy. Nakoľko srdce sa nestihlo prispôsobiť rýchlemu nárastu svalovej hmoty, proti ktorej musí pumpovať krv s väčšou snahou. Kvôli čomu hrozí u pacienta aj vyššie riziko infarktu.

Čoraz viac mladých mužov má problémy so zníženou plodnosťou

Ako urológ, andrológ a sexuológ sa na problém so zníženou mužskou plodnosťou snažím pozerať komplexne. Ako som už spomínal v jednom článku, do mojej ambulancie každoročne prichádza čoraz viac klientov, ktorým sa nedarí počať potomka prirodzenou cestou. Za viac než 25 rokov svojej praxe môžem prehlásiť, že spermiogramy dnešných mladých mužov sú horšie než speriogramy ich dedov. Nie tak dávno sa na medicíne učilo, že štandarný počet spermií v 1 ml ejakulátu sa pohybuje okolo 100 až 120 miliónov. Dnes je normál 50 miliónov spermií na 1 ml. Za dolnú hranicu pre plodnosť sa považuje 15-10 miliónov spermíí v 1ml. Nezriedka sa mi stáva, že do mojej ambulancie príde mladý, na prvý pohľad zdravo vyzerajúci muž, ktorý má problém splodiť potomka. Pri vyšetrení zistíme, že v sa jeho ejakuláte nachádza nulový počet spermií, prípadne, že sú všetky mŕtve. A keď pátrame po príčine zistíme, že niekoľko rokov berie anabolické steroidy a cvičí.

Neplodnosť na Slovensku narastá, pričom posledné čísla hovoria, že problémy s počatím má v súčasnosti každý šiesty pár.

Inovatívna technológia pri vyšetrovaní mužskej plodnosti

Našim klientom sa snažíme dať to najlepšie, čo súčasná medicína ponúka. Vynikajúcim pomocníkom pri vyšetrení mužskej plodnosti je náš nový prístroj LensHooke X1PRO Semen Quality Analyzer. Vďaka tomuto prístroju môžu zistiť stav svojich spermií klienti, ktorí majú v pláne počať potomka, prípadne majú podozrenie na zníženú plodnosť, resp. neplodnosť, chcú si potvrdiť úspešnosť realizovanej vazektómie či chcú svoje spermie darovať alebo uložiť. Ide o mikroskopický analyzátor, ktorý šikovne identifikuje všetky kritické parametre kvality spermií zo vzorky ejakulátu klienta. Dôležité informácie, ktoré tento šikovný pomocník poskytne, sa týkajú hodnoty PH, pohyblivosti spermií, ich koncentrácie na 1ml, viskozity a tvaru. Dokážeme ním zistiť prítomnosť leukocytov, baktérií, prvokov, ako aj ďalších cudzorodých látok, ktoré nebývajú absolútnou príčinou neplodnosti, ale výrazne znižujú pravdepodobnosť otehotnenia. Tento citlivý a vysokoefektívny prístroj dokáže zistiť dokonca aj to, či klient trpí oxidačným stresom, ktorý je v súčasnosti častým dôvodom problémov s plodnosťou. Výsledky máme do 5-tich minút. Rýchlo a bezbolestne.

ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM

Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.

NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.

MUDr. Jozef Dubravický MPH, MSC

MUDr. Jozef Dubravický MPH, MSC

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický MPH, MSC študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

Téma: Plodnosť
Dátum: March 31, 2021

Vedeli ste, že