Strach z úniku moču pri sexe

Téma: Inkontinencia
Dátum: June 02, 2021

Strach z úniku moču pri sexe | Urocentrum Poradňa | Urológ Bratislava

Inkontinencia, teda samovoľný únik moču, je nepríjemný problém. Jej nepríjemnosť spočíva nielen v obmedzeniach bežných činností a radostí života, ale najmä v tom, že mnohí ľudia, ktorí inkontinenciou trpia, majú tendenciu hanbiť sa, uzatvárať sa do seba a dobrovoľne sa izolovať od spoločnosti. A to je škoda. Pretože tento problém sa dá efektívne riešiť.

NARUŠENIE PARTNERSKÉHO ŽIVOTA

Najmä pre ženy je inkontinencia závažným dôvodom na to, aby sa cítili trápne a menejcenne. Strácajú na sebavedomí, a tým pádom aj na sexepíle. Postupne sa začínajú intímnym chvíľam s partnerom vyhýbať, pretože sa boja „nehody“. A ak aj k sexu dôjde, majú tendenciu neustále striehnuť na to, či ich mechúr nezradí. Sex si tým pádom neužíva ani jeden z partnerov. Ako urológ, andrológ a sexulóg s 25 ročnou praxou vám môžem povedať, že pravidelný sex vám v boji s únikom moču môže výrazne pomôcť. Teda nie je na mieste vyhýbať sa sexu z obavy z inkontinencie. Môže to totiž platiť aj opačne. A teda mať inkontinenciu, pretože sa vyhýbame sexu.

PRAVIDELNÝ ORGAZMUS POMÁHA V BOJI S INKONTINENCIOU

O tom, že orgazmom vlastne posilňujeme panvové dno, sme hovorili už v predchádzajúcom článku Orgazmus na lekársky predpis. Pravidelné posilňovanie svalov panvového dna má priaznivý vplyv na problémy s inkontinenciou. Pretože v momente orgazmu podlieha maternica kontrakciám (svalovým sťahom). Zapájajú sa svaly, ktoré kontrolujú aj močový mechúr. Teda dámy, ktoré si pravidelne doprajú orgazmus, majú vysokú pravdepodobnosť, že sa vyhnú problémom s inkontinenciou. A okrem iného budú ich orgazmy kvalitnejšie.

Ako čo najefektívnejšie predísť únikom moču počas pohlavného styku:

  • Pravidelne precvičujte svaly panvového dna.
  • Vyhýbajte sa, resp. úplne obmedzte pitie močopudných nápojov, ako sú napr. káva či pivo.
  • Pred sexom sa pokúste vyprázdniť svoj močový mechúr.
  • Počas sexu vyberajte skôr také polohy, ktoré vytvárajú menší tlak na mechúr.

PRECVIČUJTE PANVOVÉ DNO AJ NA VEREJNOSTI

Panvové dno môžeme posilňovať aj inak, ako sexom. Dokonca aj na verejnosti, počas práce, v autobuse, aute, pri sledovaní televízie a pod. Zdá sa vám to čudné? Určite nemusí. Svoje zdravie si bežne chodíme upevňovať do posilňovní. Preto by malo byť pre nás prirodzené, začať precvičovať aj „iné“ svalové partie. Mám na mysli tie, ktoré by nám s udržaním moču mali pomôcť. Už ste zrejme počuli o Kegelovych cvikoch. Chce to síce trochu trpezlivosti, ale štúdie poukazujú na to, že pacientky pravidelne cvičiace Kegelove cviky, zažívajú únik moču počas intímnych chvíľ v menšej miere a zároveň majú intenzívnejší orgazmus.

AKO PREVÁDZAŤ KEGELOVE CVIKY

Na začiatok je dôležité identifikovať svaly, ktoré budeme sťahovať pri cvičení. Sú to presne tie svaly, ktoré sťahujete, ak chcete zadržať moč či plyny. Stiahnite tieto svaly akoby do seba a stiahnutie podržte niekoľko sekúnd. Ak ste stiahli správne svaly, pocítite pod panvou pohyb svalstva smerom dohora. Ale pozor, nesťahuje žiadne iné svaly (brušné, sedacie, chrbtové a podobne). Rovnako tak ani nezadržiavajte dych. Všetko robte prirodzene. Ak by vás pri tom niekto videl, nesmie spozorovať, že vlastne cvičíte. Cviky samozrejme prevádzajte s prázdnym močovým mechúrom. Svaly odporúčam skúsiť aktívne sťahovať aj počas pohlavného styku. Jednak ich precvičíte intenzívnejšie, a zároveň váš partner zaznamená nový rozmer rozkoše.

CVIČTE S LOPTOU ALEBO VLASTNOU PASŤOU

Na trhu je množstvo pomôcok, ktoré môžete využiť pri precvičovaní svalov panvového dna. Ja však odporúčam začať okamžite, napríklad tým, že si sadnete na stoličku a medzi kolenami budete stískať menšiu loptu. Ak loptu nemáte, žiaden problém. Použite vlastnú päsť. Strčte ju medzi kolená a ich tlakom a následným uvoľnením sa päsť snažte akoby rozpučiť.

AKO LIEČIŤ INKONTINENCIU

Príčinou inkontinencie môže byť mnoho. Od dráždivého močového mechúra, ochabnutého svalstva panvového dna, cez oslabené hrdlo a podobne. Môže ísť o súhru viacerých faktorov. Spoľahlivo to dokáže určiť lekár špecialista. Pomôcť môže cvičenie, úprava stravy, lieky či chirurgický zákrok. Ako urológ, andrológ a sexuológ s dlhoročnou diagnostickou a operačnou praxou sa problém s inkontinenciou snažím riešiť komplexne. Pred samotnou liečbou sa zameriavam na dôslednú anamnézu, dôkladnú diagnostiku a individuálnu stratégiu liečby rešpektujúcu preferencie pacientky, jej vek, pridružené diagnózy, typ a stupeň inkontinencie.

ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM

Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.

NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

Vedeli ste, že