Záväzky a podväzky

Téma: Panvové dno
Dátum: January 24, 2023

Záväzky a podväzky | Urocentrum Poradňa

Preč s fádnymi novoročnými predsavzatiami! Chudnú a cvičia všetci. Teda aspoň v januári. Ale čo tak zaviazať sa, že si tento rok doprajeme viac pôžitku? Veď si aj zaslúžime. Naučíme sa ovládať orgazmus, zintenzívnime (nielen) svoje milostné prežívanie a zavŕšime to lepším zdravotným stavom. Nemožné? Naopak. Nie je nič jednoduchšie. Najmä keď nás povedie náš obľúbený urológ, andrológ a sexuológ, MUDr. Jozef Dubravický, MPH . Naša planéta opäť raz obletela svoju hviezdu, čo väčšinu z nás motivovalo nielen k bujarým oslavám ale aj k tradičným novoročným záväzkom. V snahe o lepší život sa stretávame vo fitkách a rysujeme čo sa dá. Avšak viete, že existujú aj „iné“ svalové partie, ktoré sú pre život dôležitejšie ako bicepsy či oblý zadok?

Záväzky a podväzky | MADAM EVA, 02/2023, str. 81

Aj pošva má svaly

Reč je o svaloch panvového dna, tzv. PC svaloch. Mali by sme sa im venovať pravidelne, bez ohľadu na náš vek a pohlavie. PC svalom totiž neprospieva dlhé sedenie, typické pre našu dobu. Svaly ochabujú, zhoršuje sa držanie tela a ozývajú sa bolesti chrbtice. Bolieť môže začať aj pohlavný styk. Na ochabnuté PC svaly nás môže upozorniť aj malé množstvo moču, ktoré unikne počas sexu či pri kýchnutí. Tento problém trápi dokonca každý štvrtú ženu. Pomôcť môže cvičenie.

Dobrý podvozok robí dobré jazdné vlastnosti

Súbor špeciálnych cvikov vyvinutých doktorom Kegelom, zlepšuje prekrvenie vaginálnej oblasti a spevňuje pošvové svalstvo. Vďaka Kegelovým cvikom dokážeme efektívne znížiť riziko inkontinencie, opakovaných infekcií močových ciest, riešiť hemoroidy, ale aj problémy spojené so zníženou plodnosťou. V neposlednom rade prospievajú intenzívnejšiemu sexuálnemu prežívaniu. A to dosť významne! Tak, ako podvozok zaisťuje dobré jazdné vlastnosti, aj silné PC svaly významne ovplyvňujú intenzitu sexuálneho zážitku. Dokonca aj keď ich zapojíte počas prebiehajúceho styku. Ich významným benefitom je zlepšenie milostného prežívania oboch partnerov. Hoci doktor Arnold Kegel vyvinul tieto cviky na zúženie vagíny žien po pôrode, rovnako efektívne sú aj pre mužov. Vedomé zapájanie PC svalov zlepšuje prietok krvi do slabín a prostaty, vďaka čomu je erekcia pevnejšia, dlhšia a muž dokáže oddialiť ejakuláciu. Tým sa zvýši pôžitok z milovania oboch partnerov, čo je najmä u dlhoročných párov príjemným spestrením milostného života.

Robte to na verejnosti

Nič nie je zadarmo, a aj posilnenie svalov panvového dna si vyžaduje tréning a trpezlivosť. Predtým, ako začnete cvičiť, si PC svaly najskôr musíte nájsť. Sú to presne tie svaly, ktoré „zatiahnete“, keď sa snažíte prerušiť prúd moču. Keď ich už objavíte, vyprázdnite sa a môžete ich začať posilňovať. Zatiahnite ich aspoň na tri sekundy a postupne sa dopracujte až k desiatim. Cvičte päť minút, dva-trikrát denne, každý deň. Výhodou Kegelových cvikov je, že sa dajú cvičiť nenápadne. Zaťahovať a uvoľňovať môžete aj hneď, počas čítania tohto článku. Nový rozmer môžu získať aj nudné pracovné porady. O tom, že práve posilňujete svoje pošvové svalstvo, viete v danej chvíli iba vy. Týmto sa dá vysvetliť aj tajomný úsmev Da Vinciho Mony Lisy (smiech).

Urológ je aj pre ženy

Je úsmevné, keď sú urológovia vnímaní ako lekári výlučne pre „mužské záležitosti“. Samozrejme to tak nie je. Aj ochabnutosť svalov panvového dna a s tým spojené ťažkosti spadajú pod náš obor. Okrem spomínaného cvičenia je ďalšou možnosťou medikamentózna liečba či chirurgický zákrok. Mnoho žien si vyberá poslednú menovanú možnosť. Jednak kvôli prianiu okamžite vyriešiť tento problém, ale aj z nedostatku času a vôle pacientky. Upozorňujem však, že okamžité riešenia nebývajú vždy trvalé. Ako urológ, andrológ a sexuológ s dlhoročnou diagnostickou a operačnou praxou sa problém s ochabnutým dnom snažím riešiť komplexne, nakoľko zasahuje mnohé oblasti života pacientky. Na našom pracovisku Urocentrum – Bratislava využívame moderné diagnostické technológie a citlivé postupy, vďaka čomu stanovíme individuálnu stratégiu liečby, rešpektujúcu preferencie pacientky.

A o tých podväzkoch nabudúce…

Zdroj: MADAM EVA, 02/2023, str. 81

ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM

Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.

NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

Vedeli ste, že